Skip to content

Jakie policja ma uprawnienia
Wpisany przez cinek   
środa, 20 czerwca 2007 20:52

 Czy musimy bez szemrania poddać się każdemu żądaniu policjanta? Pokazać mu dowód osobisty, wpuścić go do domu, zatrzymać się do kontroli na drodze? Jest to ściśle uregulowane przepisami prawa, które warto znać, by nie zostać złapanym w pułapkę przez oszustów lub wydrwigroszy.REKLAMA ----> Calosc artykulu nizej
Loading ...

Szukasz Fotografa na slub? Wybierz nas!
Darmowy Hosting Zdjęći po reklamie


GDY POLICJANT STUKA DO DRZWI

Czy musimy wpuścić go do mieszkania?

Zależy to od sytuacji. Jeżeli w naszym mieszkaniu odbywa się głośna impreza i jest późno, to najprawdopodobniej zdesperowani sąsiedzi wezwą policję. Policjanci jednak nie wejdą do środka, ale wywołają właściciela mieszkania na zewnątrz i zwrócą mu uwagę na zbyt duży hałas. Powinni też pouczyć go, podając podstawę prawną. Co innego, jeżeli cisza nocna jest zakłócana często, a w dodatku bywa to połączone z awanturami, tłuczeniem szyb, wyrzucaniem sprzętów przez okna, a sprawcy są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W takiej sytuacji funkcjonariusze mogą wejść do mieszkania. Policjanci mogą skierować wniosek do sądu grodzkiego o ukaranie winnego. Sąd może ukarać sprawcę np. grzywną lub inną karą przewidzianą w kodeksie wykroczeń - nawet aresztem. Zawsze natomiast musimy wpuścić policję do domu, jeżeli funkcjonariusze mają nakaz przeszukania wystawiony przez prokuraturę lub sąd. Zanim jednak zostanie przeprowadzona rewizja, musimy zostać poinformowani, dlaczego jest dokonywana. Jeżeli policja uważa, że w mieszkaniu ukrywane są przedmioty pochodzące z przestępstwa, najpierw musi zażądać ich wydania, a dopiero potem policjanci przystępują do przeszukania.

Kiedy funkcjonariusz może wejść bez nakazu?

Gdy policjanci podejrzewają, że w mieszkaniu ukrył się przestępca lub doszło do popełnienia przestępstwa, a niewpuszczenie ich do środka spowoduje zatarcie śladów lub ukrycie dowodów przestępstwa. Jeśli policjanci obawiają się, że dowody przestępstwa, narzędzia zbrodni lub osoba poszukiwana listem gończym przy zwlekaniu z rewizją mogą zniknąć, mogą nawet wyważyć drzwi. Policjanci dokonujący przeszukania bez nakazu muszą okazać legitymacje służbowe lub nakaz wystawiony przez kierownika swej jednostki. Mają też obowiązek pouczyć właściciela lub najemcę mieszkania, że w ciągu siedmiu dni policjanci muszą zgłosić się do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. A następnie postanowienie sądu lub prokuratora powinni doręczyć osobie, u której dokonano rewizji.

Czy można dokonywać rewizji późną nocą?

Rewizji w domach nie dokonuje się między godziną 22. a 6. rano. Tylko w wyjątkowych przypadkach określanych w kodeksie postępowania karnego jako nie cierpiące zwłoki, funkcjonariusze mogą wejść nocą do mieszkania, by dokonać przeszukania. Jeżeli natomiast rewizję zaczęli przed godziną 22. i przedłuża się, to może być ona dalej przeprowadzana - nawet do rana. Jeśli z kolei policja chce przeszukać lokale, które są dostępne dla dużej liczby osób lub takie, gdzie przechowywane są rzeczy, np. magazyny, pora nie ma znaczenia.

Jak powinien się zachować funkcjonariusz, gdy właściciel mieszkania jest nieobecny?

Wówczas policja prosi o asystowanie przy przeszukaniu inną osobę, np. drugiego domownika. Uwaga: nie może to być małoletnie dziecko, jedynie inny, pełnoletni domownik. W pewnych przypadkach asystować przy przeszukaniu może nawet sąsiad.

Czy policja może wyprosić właściciela z mieszkania?

Nie, właściciel lub najemca lokalu ma prawo być przy przeprowadzaniu rewizji w jego domu. Może też zażądać, by przy przeszukiwaniu była obecna jeszcze inna osoba, np. jakiś krewny czy sąsiad. Policja wyraża zgodę, o ile dodatkowa osoba nie przeszkadza w rewizji.

GDY POLICJANT ŻĄDA OKAZANIA DOKUMENTÓW

Czy zawsze ma do tego prawo?

Policjant ma zawsze prawo wylegitymować osobę, która idzie ulicą czy siedzi na ławce w parku, ale nie może to być żądanie okazania dokumentów dla samego tylko okazania dokumentów. Przyczyną może być zachowanie niezgodne z przepisami, np. picie alkoholu na świeżym powietrzu lub tylko podejrzenie, że legitymowany jest osobą poszukiwaną. Jeżeli policjant stwierdzi, że legitymowana osoba nie jest poszukiwanym przestępcą, przeprasza i odchodzi. Jeżeli okaże się podejrzaną o dokonanie przestępstwa, policjant ją zatrzymuje. Musi podać przyczynę zatrzymania i wyjaśnić przysługujące prawa. Zatrzymany może zażądać niezwłocznego kontaktu z adwokatem, na co policja musi wyrazić zgodę. Gdy jesteśmy w samochodzie, policjant może podczas legitymowania żądać od nas, podobnie jak od innych znajdujących się w nim osób, opuszczenia pojazdu ze względów bezpieczeństwa.

Czy zawsze musimy wylegitymować się dowodem osobistym?

Niekoniecznie, może to być również paszport lub inny dokument zaopatrzony w zdjęcie i oznaczony numerem lub serią, np. prawo jazdy. Gdy nie mamy odpowiedniego dokumentu, nasza tożsamość może być potwierdzona oświadczeniem innej osoby, która ma przy sobie stosowne dokumenty.

Czy może nas wylegitymować jedynie policjant umundurowany?

Nie, ale policjant nie umundurowany musi sam okazać legitymację służbową.

Czy policjant musi być na służbie?

Nie, wylegitymować i/lub zatrzymać podejrzanego może także policjant nie będący na służbie.

GDY POLICJANT ZATRZYMUJE POJAZD NA DRODZE

Czy musi użyć tzw. lizaka?

Niekoniecznie, może to zrobić także ręką. W nocy lub przy złej widoczności powinien użyć latarki z czerwonym światłem.

Czy zawsze powinien być w mundurze?

Poza obszarem zabudowanym zawsze musi być w mundurze, w mieście nie ma takiego obowiązku, ale musi natychmiast, bez proszenia o to, okazać legitymację służbową.

Czy radiowóz musi być oznakowany?

Samochód, którym poruszają się policjanci (np. kontrolując z wideorejestratorem trasy szybkiego ruchu), nie musi być oznakowany, ale policjanci muszą być w mundurach, chyba że są to policyjni wywiadowcy.

Czy funkcjonariusz musi się przedstawić?

Owszem, po zatrzymaniu pojazdu policjant musi się przedstawić, podać swój stopień oraz przyczynę zatrzymania. Może to być naruszenie przepisów ruchu drogowego, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, sprawdzenie dokumentów wymaganych do prowadzenia pojazdu lub sprawdzenie, czy kierujący nie znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Powodem zatrzymania może też być obława na przestępcę.

Co powinien zrobić policjant, gdy kierowca nie ma dokumentów?

Jeśli nie ma on prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego ubezpieczenia OC (lub jest ono nieważne), policja ma prawo zatrzymać samochód i odholować go na specjalny parking depozytowy. Samochód może też zostać zabrany, gdy kierowca jest nietrzeźwy.

Czy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Tak, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Jeśli nie mamy ważnych badań technicznych, ale pojazd nie zagraża bezpieczeństwu na drodze, policja zatrzymuje dowód rejestracyjny i wydaje pokwitowanie ważne przez 7 dni.Podstawa prawna: Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o policji - DzU nr 30, poz. 179 z późn. zm.; Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów; Ustawa z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - DzU nr 89, poz. 555 z późn. zm.; ustawa - Prawo o ruchu drogowym.

Źródło: Poradnik Domowy

 

Komentarze  

 
+8 #33 mmona1 2010-07-30 10:56
Sa smiesyne szytuacje ...Policja reaguje nie wtedy gdy potrzeba:) nie mozna od nich uzyskac pomocy gdy sie jest w potrzebie.
Cytować
 
 
+10 #32 Mirosław 2010-06-14 17:42
mam takie pytanko, niemoge sie doszukac w necie tego moze komus cos sie obilo o uszy, mianowicie policja zatrzymama mi dowod rejestracyjny za peknieta szybe, niby mieli do tego prawo ale chodzi mi po glowie to iz autem niejechalem oraz stalem na parkingu prywatnym, czyli nieporuszalem sie po drodze publicznej, czy w takiem wypadku tez moga go zabrac?
Cytować
 
 
+3 #31 Daniel 2010-05-12 11:37
Witam.
Czy Policja ma prawo przeszukać mieszkanie,podc zas nieobecności domowników.Znaczy sie wywarzyć drzwi i dokonać rewizji podczas nieobecności żadnego z mieszkańców.?? :eek:
Cytować
 
 
+4 #30 WłaŻeł 2010-05-06 14:50
A czy funkcjonariusz ma prawo mi grozić że będę miał nos z drugiej strony głowy ?
(autentycznie tak mówił!)
Czy ma prawo się na mnie wydzierać ?
Czyż nie jest prawdą że Policja powinna być wzorem dla społeczeństwa? Jak zgłoszę sprawę na prokuraturę to kto mi uwierzy?! (jeszcze ja wyjdę na idiotę), poza tym nie mam dowodów: miałem nagrać czy co ???Bo to są tzw: groźby karalne. Ja muszę przyznać że darzę Policję dużym szacunkiem, ale czasami interwencja to ---porażka...Ja trochę tego nie ogarniam... Nie chodzi w tym o chęć zemsty na Policji-ja chcę tylko opisać jak było, a to chyba nie przestępstwo(ni e zamieszczam zdjęć, nagrań itp.)Ufff, rozpisałem się :-)
Cytować
 
 
+4 #29 Gość 2010-01-27 14:29
czy można nie wpuścić do domu dzielnicowego? od miesiaca mnie nachodzi. nie przypominam sobie zebym kogos pobiła albo coś. zapytałam każdego z domowników - pobiłeś kogoś? ukradłeś coś? złapał Cię ktoś z flaszką na plaży? ale nieeee...dzielnicowy zostawia karteczke w drzwiach. czy ja coś muszę? czy muszę go wpuszczać do mieszkania? czy musze sie legitymować jeśli powiem mu że nie życze sobie zeby mnie nachodził. nie jestem z rodziny patologicznej, nie awanturuje sie nocami, nie wyrzucam przedmiotów przez okno, nie było u mnie ostatnio żadnej imprezy? czy moge olać dzielnicowego? czy on musi to zaprotokołować? zaczął nachodzić moich sąsiadów. aha nie uchylam sie od obowiązku szkolnego:-P ale to juz daaawno za mna :-) zapodajcie rade!
Cytować
 
 
-1 #28 Gość 2010-01-17 20:41
HWDP - hehehe UPS! nie jestem tu anonimowo mają moje ip HAHAHAHAHAHA
Cytować
 
 
+6 #27 Piotr Kominski 2010-01-03 13:22
Mam Pytanie czy policja po godzinie 22/30 ma prawo wejsc do mieszkania i zabrac dokumet prawny kiedy w domu byl tylko nieletni syn i dokument zostal zabrany bez pokwitowania
Cytować
 
 
+19 #26 Gość 2009-12-26 23:21
mam pytanko
jeżeli jestem sama w domu (z dziećmi), na dworze jest ciemno, do drzwi ktoś puka podając się za policjantów, czy muszę otworzyć drzwi?
Cytować
 
 
-2 #25 beata 2009-12-16 14:33
mam pytanie czy policja ma prawo przeszukać mnie i moje prywatne rzeczy bez mojej zgody jeżeli maja nakaz ale tylko na mojego męża...??Czy policja/prokurator może udzielić mi informacji za co zatrzymują mojego męża bez adwokata...??


Ile mam czasu na wynajęcie adwokata od zatrzymania mojego męża...??
Cytować
 
 
+3 #24 Gość 2009-12-16 10:53
Opis sytuacji.
Siedzi grupa młodych ludzi ok 17-19 lat w okolicach godziny 20-21. Podjeżdźa radiowuz, wychodzą panowie policjanci. Wzywają do okazania dokumentów tożsamości, po sprawdzeniu dokumentów i spisanej personaliów dokonują moim zdaniem nieuzasadnioneg o fotografowania każdej z osób. W późniejszym czasie zdjęcia te są okazywane osobie poszkodowanej w jakiejś bójce. Na podstawie zdjęcia zostaje zatrzymana jedna osoba, która wydaje sę podobna do napastnika.

Czy Policja ma prawo wykonywać zdjęcia osób legitymowanych???
Cytować
 
 
-4 #23 Gość 2009-10-02 15:12
witam mam takie pytanie.czy gdy policja mnie zatrzymuje w celu wlepienia mandatu to czy MUSI sie wylegitymowac?? dzisiaj dostalam mandat za jazde po ulicy malym motorkiem (dziecinnym) oczywiscie w kasku.fakt nie mialam dokumentow ani nic..ale policjanci mi sie niewylegitymowa li,byli strasznie nieuprzejmi i nie dostalam zadnego ostrzezenia tylko z grubej rury...czy mozna cos z tym zrobic? Prosze o odpowiedz poniewaz nie mam zamiaru tak tego zostawic.Pozdrawiam
Cytować
 
 
-4 #22 Gość 2009-09-28 16:43
pytanie: czy policjant moze ze soba zabrac osobe postronna np. psychologa wtedy gdy interweniuje w sprawach awantur domowych. Psycholog czy pedagog nie sa policjantami i pracuja w organizacjach pozarzadowych.....
Cytować
 
 
-3 #21 Gość 2009-07-12 13:28
A ja mam takie pytanie czy policja może skonfiskowac dowód osobisty tylko dlatego, że nie jest się nigdzie zameldowanym? W ogóle w jakich sytuacjach ma do tego prawo?
Cytować
 
 
+1 #20 xD 2009-07-03 16:50
Tak,nie,nie,nie ,nie,tak,niewie m..
Cytować
 
 
-2 #19 robert 2009-06-30 15:50
mam pytanko czy policjant moze wystawic mandat za piwo które nie było spozywane na ulicy ale było przenoszone z miejsca na miejsce (upite ale zakapslowane)je zeli mozna to czy moge prosic o wskazanie jakiegos artykułu bo z tego tytułu bede sie bronic w sądzie grockim
Cytować
 
 
+3 #18 Arek 2009-06-22 23:57
Czy policja moze zatrzymac dowod rejestracyjny gdy nie dziala mi jeden z reflektorow?
Cytować
 
 
+1 #17 Ramzes 2009-05-21 23:12
Odp:Policja nie ma prawa zabrac niczegokolwiek z miejsca przeszukania bez poinformowania o tym wlasciciela pomieszczenia i dania mu potwierdzenia; inaczej jest to czyn karalny i po prostu taki policjant KRADNIE.
ODP 2
Policjant ma prawo zajrzec Ci do kieszeni jeśli ma ku temu stosowny powód i zostanie on Ci podany.Mozesz jednak odmówić - i znaleźc się na Komisariacie,ro zmawiajac z wyzszym stopniem pracownikiem prewencji.
odp 3
Policjanci powinni sie wylegitymowac przed wyproszeniem kierowcy z pojazdu i jesli tego nie zrobili to trzeba ich o to poprosic.Powinni pokazac odznake/papiery + imie nazwisko stopień i z jakiej komendy pochodzą.

[smiley=happy]
Pozdrawiam
Cytować
 
 
-1 #16 zrytane 2009-04-30 15:18
Ja mam takie pytanie:
czy jeśli policja mnie zatrzymała podczas jazdy samochodem i policjant prosi mnie o wyjście z samochodu, to mam wyjść od razu czy najpierw powinni się policjanci wylegitymować?
Cytować
 
 
-4 #15 Gość 2009-02-12 22:24
Mam pytanie czy policja podczas przeszukania mieszkania bez nakazu tylko machniecie legitymacja moze zabrac dowód inne dokumenty osoby poszukiwanej?W domu była inna osoba która protestowała ,jednak i tak zostały zabrane.Nie zostawiono zadnego potwierdzenia ze je zabierają
Cytować
 
 
0 #14 Gość 2009-02-12 01:50
mam pytanie czy policjant ma prawo zajzec mi do kieszeni
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Fotograf na ślub, chciny, komunię i studniówkę :: footoo.pl

 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa
 • Fotografia ślubna Warszawa

Pogoda

Zobacz również