Wypiekanie chleba - porady

http://www.maxaudio.pl/img?type=zdjecia_artykulow&sfld=&size=medium&id=20288&ext=jpg

Wypiekanie chleba  w zaciszu domowym nie należy juz do wybrańców. Każdy kto marzy o tym, żeby rano wstać z łóżka i zjeść ciepły chlebek może ziścić swoje pragnienia. Na naszym rynku pojawiają się coraz częściej wypiekacze do chleba. Nie jest to tanie ani oszczędne, ale cena kolo 400zł nie powinna zrazić żadnego miłośnika cudownych wypieków, są też wypiekacze o połowę tańsze...
{rdaddphp file=php/google.php}Moim wspaniałym urządzeniem do chleba jest wypiekacz Moulinex 5003 z funkcją robienia bagietek, dostałam go w prezencie gwiazdkowym od męża i od tego dnia serwuję codziennie świeży chlebek dla dwóch rodzin. Początkowo kiedy wybrałam sobie sama ten prezent bałam się, że to nie wypali. Trudno było mi uwierzyć, że jedno urządzenie zrobi ciasto i jeszcze samo wypiecze chleb, a do tego tak pyszny chleb. Oczywiście wybrałam to, bo chciałam uniknąć kolejnego prezentu typu dvd czy innego sprzętu. I teraz nie żałuję, wszyscy czekają codziennie na nową porcję pysznego bochenka. Chciałabym przekazać kilka swoich rad dotyczących tego urządzenia, co należy robić a co nie, niby mało czasu go mam, ale już wiele zdążyłam zauważyć…

Po pierwsze najważniejsze to mąka. Mój pierwszy chleb był z gotowej mieszanki „Chleb domowy” POLSKIE MŁYNY, pyszny, piękny w wyglądzie, my mieliśmy akurat ze słonecznikiem. To był nasz pierwszy chleb w święta, potem postanowiłam poeksperymentować przepisami, które dostałam wraz z maszyną. Mąka, której do tej pory używam to mąka Szymanowska typ 480 POLSKIE MŁYNY, świetnie się nadaje do wypieku akurat chleba, czasami ją mieszam z mąką żytnią, ale o tym za chwile.

Bardzo ważna jest kolejność wsypywania składników do pojemnika. Na sam dół wlewamy płyny (woda, mleko, oliwa, jogurt, maślanka), które mają mieć temperaturę pokojową poza olejem lub oliwą, później wsypujemy część mąki, na wierzch sypiemy po bokach sól i cukier (mleko w proszku na środek), resztę mąki a na środek drożdże (ważne, żeby drożdże nie stykały się z solą)….i to wszystko, wkładamy pojemnik do maszyny, załączamy program i maszyna sama się już bierze do pracy przez około 3 godziny.

Jeżeli ciasto jest zbyt gęste należy dodać łyżeczkę lub łyżkę płynu, a jeśli zbyt rzadkie dosypujemy trochę mąki. Mi jeszcze się to nie zdarzyło. Ciasto jest dobrze wyrobione, jeśli zostawia na mieszadle kule, a foremka wewnętrzna jest czysta.

Pierwszy przepis, który mogę polecić to chleb wiejski, na początku robiliśmy tylko ten chleb.
Składniki:
- woda - 305ml
- sól - 1,5 małej miarki
- cukier – 0,5 dużej miarki
- mąka Szymanowska typ 480 do 550 – 415g (ja używam typ 480)
- mąka żytnia typ 500 do 720 – 95g (ja używam typ 720)
- drożdże suche – 1,5 małej miarki lub drożdże świeże – 20gram (ja wsypuję całą saszetkę 8g suchych drożdży instant, bo jeśli jest ich za mało to chlebek gorzej wyrośnie)
- ustawienie programu – nr 02 (750g) – ja ustawiam jednak na nr 01 bo chleb nie wychodzi taki zbity i twardy jak przy dwójce.

Drugim chlebkiem jest chlebek pszenny – podstawowy, który nam najbardziej smakuje i dzięki mleku dłużej się przechowuje i lepiej rośnie niż poprzedni, bo nie ma mąki żytniej. Mówi się, że chleb mieszany jest zdrowszy. Wypiek z białej mąki, wbrew z góry przyjętym opiniom ma dużą wartość odżywczą, ponieważ zawiera fosfor, potas i wapń.

Składniki:
- olej – 2 duże łyżki (ja dodaję najczęściej masło 2 łyżeczki a jak nie mam to oliwę z oliwek)
- woda – 325ml
- sól – 2 małe łyżki
- cukier – 2 duże łyżki
- mleko w proszku – 2,5 duże łyżki
- biała mąka piekarska – 600g (ja daję mąkę Szymanowską typ 480)
- drożdże – 1,5 małe łyżki (ja dodaję całą saszetkę 8g suchych drożdży instant)

Uruchamiamy program podstawowy nr 01 (trwa to 3:20), wybieramy wielkość bochenka (tu 1000g) i przyrumienienie skórki. To metodą prób i błędów, przy tym przepisie starczy średnia…chleb jest pyszny i długo się go przechowuje, nic się z takim chlebem nie dzieje nawet jak ma kilka dni, ja robię taki codziennie. Teraz czeka mnie wypróbowanie innych przepisów, dużo można z tej maszyny wyczarować, nawet można zrobić dżem albo ciasto na pizzę i inne pyszności…

Jest jeszcze jedna bardzo ważna opcja – BAGIETKI.

Podaję składniki na mini bagietki (program nr 09 do bagietek);
- woda – 170ml
- sól – 1 mała łyżka
- mąka Szymanowska typ 480 do 550 – 280 gram
- drożdże suche – 1 mała miarka lub drożdże świeże – 12 gram (ja dałam całą saszetkę 8g drożdży suchych instant bo jak dałam niej to słabo wyrastały)

Po usłyszeniu sygnału (mruga lampka startu) trzeba wyjąć ciasto na stół, podsypać lekko mąką, podzielić na 4 równe części, z każdej zrobić 4 bagietki tak długie jak foremki, później wstawić ponownie do maszyny i uruchomić dalszy ciąg programu nr 09 – pieczenie. Najczęściej robię bagietki cebulowe, bo mąż je uwielbia ( po pierwszym sygnale dodaję zeszkloną na patelni cebulkę) albo robimy sobie bagietki zapiekane z serem i paróweczkami, pychota!!!!!!!!!!!!

Cóż jeszcze mogę dodać…Ważne, żeby po wyjęciu chleba wyjąć z niego mieszadła za pomocą haka i zostawić chleb na przynajmniej godzinę do ostygnięcia (co często się u nas nie sprawdza, bo nie można tyle wytrzymać, zapach chleba unosi się w całym domu).
Najlepsze jest to, że to urządzenie zajmuje się każdym etapem wypieku pieczywa tak jak zawodowy piekarz. Etapy następują kolejno po sobie, począwszy od zagniatania, przez wyrastanie do pieczenia, czy nawet utrzymywania gotowego chleba w cieple. Wyposażone jest w zróżnicowane programy i umożliwia wypiek bagietek, smakowitych bochenków, bułeczek, a także ciastek i innych pyszności. Trzeba tylko puścić wodze fantazji i czerpać przyjemnośc z pieczenia, jak i gotowego wypieku czego wam z całego serca życzę. My właśnie tak zaczynamy dzień – od świeżutkiego chlebka z masełkiem i dżemikiem, wtedy dzień musi być udany :)
Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz