Grypa - groźny wirus atakuje!!!

http://sprzet.ovh.org/grypa/images/grypa_3.jpg

 

Do Polski nadciąga groźna grypa z Europy Zachodniej, wirus ma być u nas już za dwa tygodnie.

{rdaddphp file=php/google.php}

Nadciąga epidemia grypy – alarmują eksperci Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych w Sztokholmie. Wirus, powodujący ostre zakażenia układu oddechowego, szaleje w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii. W ciągu dwóch tygodni ma dotrzeć do Polski.


Tymczasem w całym kraju systematycznie rośnie liczba zachorowań. Tylko w pierwszym tygodniu stycznia Państwowy Zakład Higieny odnotował 6249 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dla porównania: w ubiegłym roku w tym samym okresie chorowało 5592 Polaków. Nie każdy przypadek odnotowano, więc chorych może być więcej. Do przychodni i szpitali np w Warszawie wciąż zgłaszają się pacjenci z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi i to może być początkiem epidemii.
Po cichu mówią już o tym lekarze z województwa zachodniopomorskiego. W ciągu zaledwie trzech ostatnich miesięcy zachorowało tam ponad trzy i pół tysiąca osób. Do warszawskich przychodni tylko w styczniu zgłosiło się ponad 2,5 tys. chorych na grypę. Źle jest również w Łodzi, gdzie od kilku dni przychodnie notują więcej infekcji dróg oddechowych.A to dopiero początek sezonu. Szczyt zachorowań na grypę co roku przypada w Polsce na przełomie lutego i marca. W tym roku może być ich więcej, tym bardziej, że dane działającego przy Unii Europejskiej Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych mogą budzić niepokój.


Europę dotyka właśnie wirus grypy A H3N2. W ubiegłym roku szczep ten wywołał ostrą epidemię w Stanach Zjednoczonych i na całym kontynencie amerykańskim. W tym sezonie wirus zaatakował Europę i rozwija się w bardzo szybkim tempie. Trzy tygodnie temu na grypę zaczęli chorować Portugalczycy i mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Poszło błyskawicznie, bo tydzień później chorowali już m.in. Francuzi i Włosi. W pierwszym tygodniu stycznia grypa zaatakowała już całą Europę Zachodnią i Skandynawię. Wirus dotarł już do Niemiec i lada moment może pojawić się w Polsce.
Wirus tej grypy powoduje zachorowania o cięższym przebiegu niż inne wirusy, co roku się mutuje. Ten, który pojawił się teraz, jest bardziej zakaźny od pozostałych. H3N2 powoduje m.in. ostre zakażenia układu oddechowego. Można się przed nim skutecznie bronić szczepionką. Problem w tym, że Polacy niechętnie z niej korzystają. Powód: szczepionka kosztuje ok. 45 zł, a nie refunduje jej NFZ. H3N2 to wirus typu A wywołujący światowe epidemie grypy. H3N2 nazywana też grypą Hongkong w latach 1968–1969 przyczyniła się do śmierci 1–4 mln ludzi. Jest jednym z dwóch wirusów grypy, który od lat 70 XX wieku dominuje na świecie. Każdego roku na rozpowszechnioną obecnie grypę choruje od 300 mln do 1 mld osób na świecie. Blisko pół miliona chorych umiera z powodu powikłań. H3N2 co roku mutuje. Dlatego naukowcy cały czas opracowują nowe szczepionki.


Należy pamiętać, że grypy nie wolno lekceważyć. Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, dlatego należy włączyć leczenie objawowe. Przede wszystkim wskazany jest wypoczynek i leżenie w łóżku, chociaż przez kilka godzin. Pamiętajmy, że nie wyleczona grypa grozi niebezpiecznymi powikłaniami!

Źródło: strona http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-66307.html
Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz