Skarby Krzyżaków wróciły do Malborka

Skarbiec zakonu krzyżackiego w Wiedniu po raz pierwszy stanął otworem dla Polaków. Jego najcenniejsze eksponaty można oglądać na otwieranej w piątek w malborskim zamku wystawie. Na wernisażu pojawi się sam wielki mistrz Bruno Platter. 

{rdaddphp file=php/google.php}  

To jednak nie koniec atrakcji. Obok krzyżackich skarbów tej rangi co XVI-wieczny, używany do dziś pierścień intronizacyjny wielkich mistrzów, na wystawie znalazły się obiekty wywiezione z Polski przez Szwedów w czasie "potopu": chorągwie, proporce, tarcze. Są u nas prezentowane po raz pierwszy. Również ze Szwecji pochodzi kolejna perełka ekspozycji - zbroja konna Zygmunta Augusta. XVI-wieczny rekwizyt norymberskiej roboty jest jedną z trzech zachowanych na świecie zbroi końskich. Do Szwecji trafiła w sposób pokojowy - po śmierci króla jego siostra Anna Jagiellonka podarowała zbroję Janowi III Wazie, swemu szwagrowi.

Z kolei z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu pochodzą królewskie portrety: Zygmunta III Wazy malowany przez Marcina Kobera i Władysława IV pędzla Fransa Luycxa. Najdłuższą podróż, bo aż z nowojorskiego Metropolitan Museum of Art., odbył krzyżacki puchar do wina. Naczynie wykonane w warsztacie norymberskim zdobi figurka półnagiego mężczyzny, przypominającego satyra.

Ogromna wystawa, na którą składa się blisko 600 obiektów, została podzielona na pięć części. Każda z nich przedstawia jeden z aspektów władzy. Mamy więc dział "Władca panujący - gdzie obok kopii (oryginały zostały zniszczone przez Prusaków) insygniów polskich królów, takich jak korony i berła, znalazły się szczerbiec i ostrze włóczni św. Maurycego (dar Ottona III dla Bolesława Chrobrego). Mamy także części "Władca rozdawca", "Władca majestatyczny", "Władca pobożny" i "Władca zbrojny".

Ekspozycja prezentowana jest w Pałacu Wielkich Mistrzów oraz w Wielkim Refektarzu, który jest największą salą gotycką na Pomorzu - po 25-letniej przerwie spowodowanej pracami remontowymi został ponownie udostępniony.

Data otwarcia ekspozycji nie jest przypadkowa. 550 lat temu, dokładnie 8 czerwca, król Kazimierz Jagiellończyk uroczyście wjechał do niezdobytej dotąd krzyżackiej stolicy, otwierając tym samym ponad 300-letni okres panowania Polski na tych ziemiach.

Muzeum Zamkowe, Malbork, ul. Starościńska 1, czynne codziennie w godz. 9-19. Bilety w cenie 30, 17,50 i 11,50 zł. Wystawa potrwa do 30 września

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz