Światowi architekci projektuja Polskę

Coraz częściej nazwiska znanych na całym świecie architektów pojawiają się w kontekście nowych projektów w Polsce. Libeskind, Silvestrin, Krier - te nazwiska przyciągają inwestorów jak magnes a kupujący są w stanie płacić więcej za prestiż mieszkania w budynku zaprojektowanym przez architektów ze światowej czołówki. 

{rdaddphp file=php/google.php}  

Szklany Żagiel Libeskinda

- To nie jest dla mnie tylko kolejny projekt. To dla mnie coś znacznie ważniejszego i emocjonalnego. Urodziłem się w Łodzi, a blisko Złotej mieszkała moja mama - przypomniał Daniel Libeskind Po chwili "swój" warszawski budynek porównał do orła, który znów odzyskał koronę i dumnie wzbija się w górę - ku wolności. Mowa o nowym drapaczu chmur, który ma powstać w Warszawie. Wieżowiec Libeskinda to 192-metrowy, 45 piętrowy apartamentowiec który stanie w samym centrum Warszawy przy ulicy Złotej 44. Autorem projektu jest światowej sławy architekt Daniel Libeskind, który urodził się w Łodzi i zasłynął m.in. dzięki projektom Muzeum Żydowskiego w Berlinie czy Wieży Wolności, która stanie na miejscu World Trade Center w Nowym Jorku. Wszystko wskazuje, ze ten śmiały budynek stanie się szybko kolejnym symbolem Stolicy. Apartamentowiec oprócz 251 mieszkań pomieści basen, SPA, pokój do uprawiania jogi, taras do opalania itd. Budowa Szklanego Żagla potrwa 28 miesięcy, apartamentowiec ma być gotowy w pierwszym półroczu 2010 r. Będzie w nim 251 apartamentów. Ich średnia cena to 7 tys. euro, czyli ok. 28 tys. zł za m kw. Jean-Claude Moustacakis twierdzi, że sprzedano już 125 mieszkań, w tym najdroższy, 370-metrowy i trzypiętrowy penthouse na ostatnich kondygnacjach. Na pozostałe mieszkania jest 300-osobowa lista zainteresowanych. Orco podaje, że 95 proc. nabywców to Polacy.

Łódź w dobrych rękach

Władze Łodzi zdecydowały - przebudową centrum miasta zajmie się słynny luksemburski architekt Rob Krier . Krier jest uważany za jednego z głównych przedstawicieli współczesnej architektury konserwatywnej, wcześniej był utożsamiany z pojęciem postmodernizmu w architekturze. Zaprojektował m. in. centrum handlowo-administracyjne De Resident w Hadze, centrum mieszkaniowo-biurowe Meander w Amsterdamie czy dzielnicę portową Batavia w Lelystad (Holandia), teraz zaczyna rysować nową Łódź.

Przy Rynku Fabrycznym znajdzie się m.in. Centrum Kulturalne Sztuki Świata (fundacji założonej przez Davida Lyncha, biznesmena Andrzeja Walczaka z Grupy Atlas i szefa festiwalu Camerimage Marka Żydowicza), hala festiwalowo-kongresowa, galerie oraz sklepy i restauracje oraz apartamenty . Działania są planowane w dwóch etapach. Pierwszy dotyczy "serca" nowego centrum, czyli centrum kulturalnego na terenie stuletniej elektrowni. Ma tam powstać szklana wieża Davida Lyncha, przeniesie się też festiwal Camerimage. W kolejnych pofabrycznych budynkach znajdzie się miejsce dla Muzeum Sztuki Współczesnej.

- Ma powstać rozwiązanie wpisujące się w łódzką tradycję i jednocześnie unikalne w skali światowej. Ważna będzie wspólna przestrzeń, czyli rynek - powiedział w wywiadzie sławny architekt.

Kontrowersyjne muzeum

W lutym tego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zwyciężył Christian Kerez. z Zurychu, współautor czarnego gmachu muzealnego w stolicy Liechtensteinu. Zaprojektował także budynki mieszkalne w Zurychu, dwie szkoły, dom pogrzebowy oraz maleńką kaplicę w Oberrealta. 18 lutego jego projekt zwyciężył w konkursie na koncepcję budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Do dziś nie gasną słowa zachwytu i sprzeciwu. Ostatecznie "pudełko" na sztukę, jak mówili złośliwi, stanie w centrum Warszawy - postanowili Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta, i Kazimierz Michał Ujazdowski, minister kultury.

Futurystyczna tuba w Poznaniu

Wiadomo już, że we wnętrzu aluminiowej tuby nie będzie restauracji, tylko kawiarnia, ze względu na to, że małą powierzchnię, przeznaczoną na zaplecze. Z ulicy do kawiarni wjeżdżać się będzie windą. - Udało się tak rozszerzyć projekt, by obejmował też połączenie z galerią, którą powstanie na strychu starego gmachu Muzeum Narodowego. - Jesteśmy w stanie wykonać całościowy projekt budowlany do końca tego roku - zapewnił Claudio Silvestrin..

Do najbardziej znanych projektów Silvestrina należą m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie (2000) i willa rodziny Neuendorfów, kolekcjonerów sztuki, na Majorce (1991). Silvestrin nazywany jest "architektem ciszy", jego realizacje cechuje ponadczasowość i liczne odwołania do architektury różnych kultur. Zasłynął współpracą z wielkimi kreatorami mody - Giorgio Armanim i Calvinem Kleinem. Wykłada m.in. w Royal Academy of Art w Londynie, Florence School of Architecture i Hamburg School of Architecture.

Polska możliwości

Wprawdzie z konkursu na opracowanie projektu kampusu Uniwersytetu Warszawskiego na Ochocie wycofał się najsłynniejszy uczestnik - izrealsko-niemiecki architekt Zvi Hecker, jednak sam fakt pierwotnego przystąpienia do dość niszowego konkursu świadczy o tym, że Polska przyciąga sławy światowej architektury. Większość zapraszanych architektów podkreśla dwa różne oblicza polskich miast, z jednej strony stare miasta i elementy dawnych epok, a z drugiej - powojenny modernizm i jeszcze niedawny czas komunizmu.
Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz